Bufflehead drake.

February 1, 2024

Uproszczona identyfikacja kaczek za pomocą GISS

Zdjęcia autorstwa Ryana Askrena.

A duck with a green head and a reddish brown breast comes in for landing on a frozen body of water.
Mallard kaczor.

Spośród wszystkich rodzajów polowań, polowanie na ptactwo wodne może być moim ulubionym. Chociaż ta odpowiedź może zmieniać się wraz z pogodą, powody, dla których lubię polowanie na ptactwo wodne, pozostają niezmienne. Ma wszystko, co lubię, takie jak woda, błoto, zimno i nieoczekiwane wydatki. Gdy wszystko się ze sobą składa, niewiele spektakli jest bardziej poruszających niż duże stada kaczek lub gęsi lądujące w zasięgu strzału. Dla niektórych z nas jest to wart wszystkich kłopotów, jakie trzeba na to poświęcić.

Jedną z rzeczy, która sprawiła, że polowanie na ptactwo wodne było dla mnie wyjątkowe jako młodego myśliwego, była różnorodność gatunków i konieczność identyfikacji przed strzałem. Jednym z pierwszych razy, kiedy na własną rękę studiowałem coś z własnej woli, było rozpoznawanie kaczek w starej broszurze “Kaczki na Odległość“. Znałem tę broszurę na wylot, zanim w ogóle rzuciłem swoim pierwszym atrapom kaczek.

Książki świetnie sprawdzają się do poznawania cech charakterystycznych poszczególnych gatunków. Jednak jedną rzeczą, którą książki nie potrafią zbyt dobrze oddać, jest wygląd kaczek w realnych scenariuszach. Spokojne, płaskie zdjęcie może tylko w niewielkim stopniu oddać to, jak wyglądają kaczki, na które myśliwy ma zamiar strzelać, rzadko kiedy przypominają doskonałe obrazy z twojego przewodnika terenowego.

Po pierwsze, istnieje zróżnicowanie wewnątrz gatunków. Oszałamiające upierzenie godowe wielu ptaków może nie być widoczne aż do późniejszej części sezonu łowieckiego na wodę. Młodsze ptaki również mają tendencję do pozostawania w tyle za dorosłymi. Oznacza to, że wygląd kaczek jest zróżnicowany zarówno w ciągu sezonu, jak i między poszczególnymi osobnikami. Mając to na uwadze, szukanie sposobów na zawężenie identyfikacji za pomocą cech, które się nie zmieniają, takich jak budowa, wielkość i zachowanie, jest pewnym sposobem na doskonalenie umiejętności identyfikacji.

Two brown headed ducks with long narrow tails fly in unison with their wings outstretched against the blue sky.
Pintail kaczor.

Ptasiarze przyjęli starą wojskową nazwę GISS (akronim Royal Air Force z czasów II wojny światowej oznaczający General Impression of Size and Shape) aby szybko opisać ogólne wrażenie wielkości i kształtu ptaka. Nauczenie się różnicy między GISS typowej kaczki z kałuży, takiej jak kraksa, a GISS typowego nurka, jak na przykład krzyżówka, to jeden z pierwszych kroków w zostaniu autorytetem w identyfikacji w swoim kryjówce na kaczki.

Jeśli wyrobisz sobie dobrą wizję mentalną kaczki kraksa, która jest typowo dominującym gatunkiem kaczek przez większość sezonu na kaczki w Illinois, będziesz miał coś, czego możesz porównać do innych kaczek. Zwróć uwagę na strukturę, zwłaszcza proporcję rozpiętości skrzydeł do wielkości ciała. Zauważ kształt ogona i zachowania, w tym wygląd stada, normalną wysokość i kierunek ich podróży.

Kaczki kałużowe mają duże skrzydła w porównaniu do swoich ciał. Większe kaczki kałużowe, w tym kraksy, czernice, krakwy i cyraneczki, wszystkie mają długie skrzydła, głęboki skok skrzydła i dość prosty lot. Sprawia to, że są szybkie w locie, ale wydaje się, że mają prostszą mechanikę lotu i mniejsze wysiłki.

Inne kaczki kałużowe, takie jak czernice, łopatkonosy i świstuny, mają zauważalnie mniejsze ciała i skrzydła, ale proporcje są podobne. Mają tendencję do mniej bezpośredniego lotu, lecą w bardziej nieregularnych stadach, a ich mniejsze skrzydła biją szybciej. To te mniejsze kaczki kałużowe mogą sprawić, że nawet najbardziej znany strzelec skeetowy będzie zdziwiony ich akrobatycznymi lotami, mimo że średnio osiągają one mniejsze prędkości niż kraksy.

Kaczki krzyżówki mają unikalną budowę i są uważane za kaczki siedzące na gałęzi. Ogon wydaje się kwadratowy w locie, a ich charakterystyczny czubek często jest widoczny, ale zwinięty blisko głowy. Często kaczki krzyżówki ułatwiają identyfikację, wydając głośne, czyste gwizdy, kiedy zbliżają się do ciebie, i nie narzekam!

A colorful duck with an iridescent green head and bright red eye flies during an overcast winter day.
Wood duck kaczor.

Dzióbek krzyżówki jest ciemnoniebieski. Twój pierwszy myśl, kiedy zobaczysz stado nurków, może być taki, że to są czajki. Wydają się mniejsze niż kaczki krzyżówki, na których pracujesz cały ranek. To jest nasilane, ponieważ ich skrzydła są mniejsze w porównaniu z ciałem, co sprawia, że biją szybciej i trudniej utrzymać takie same prędkości. Uderzenia skrzydeł wydają się płytsze, a może zauważysz różne dźwięki, kiedy stada krążą wokół ciebie, bardziej przypominające dźwięki odrzutowców niż delikatnie świstające skrzydła kaczek siedzących. Nie należy tego mylić z przeszywającym hałasem świstu płynącego z lotu krzyżówki złotookiej.

Kiedy już wykorzystasz GISS, aby zawęzić swoje wybory identyfikacyjne spośród około 16 kaczek prawdopodobnych w Illinois (ta liczba pomija zagniazdowniki i długosterna kaczki dużego jeziora), do tylko kilku, złapanie rzutu oka na pojedynczy znak polowy jest często wystarczające do identyfikacji. W terminach teleturniejowych, to jest jak wybór opcji 50:50, który eliminuje połowę błędnych odpowiedzi.

Ptak, który wygląda jak kraksa, ale ostrzej, z wydłużonym szyjnym wyglądem? To płaskonos północny, który już odlatuje, ponieważ jeden z twoich 72 atrap miały sznurek owinięty wokół szyi. Ten, który wygląda jak kraksa, ale bardziej szary, z wyraźnym czarnym tyłem i białą plamką zamiast błękitnego jak u krakwi? To gągoń zwyczajny i wylądował w twoich atrapach, zanim zdążyłeś podnieść broń.

A small tan colored duck with a white under-belly and a green head with white speckles comes in for a landing at a wetland.
Amerykańska wigeon kaczor.

Wiadomo, że kaczki są pięknymi i pysznymi stworzeniami, ale staraj się przejść poza wszystkie ładne kolory i poznać kaczki na głębszym poziomie. Zauważanie małych szczegółów, które są mniej dynamiczne niż upierzenie, sprawi, że twoja podróż z identyfikacją kaczek będzie łatwiejsza.

Jeśli nadal masz trochę pracy do wykonania przed następnym sezonem, program Illinois Learn to Hunt organizuje specjalny bezpłatny warsztat tylko dla Ciebie! W sobotę, 17 lutego 2023 roku, odbędzie się warsztat identyfikacji ptaków wodnych w rezerwacie narodowym Chautauqua National Wildlife Refuge we współpracy z pracownikami U.S. Fish and Wildlife Service. Przeanalizujemy identyfikację w laboratorium i w terenie, aby zdobyć praktykę w korzystaniu z cech charakterystycznych i GISS do identyfikacji kaczek. Trzeba przyznać, że identyfikacja ptaków wodnych jest trochę łatwiejsza wiosną! Sprawdź szczegóły na Illinois Learn to Hunt. A jeśli jesteś zainteresowany, zarejestruj się na stronie Eventbrite na warsztaty identyfikacji ptaków wodnych 17 lutego 2024 r. o godzinie 10:00.

Mamy nadzieję, że się pojawi i zobaczymy się tam, oraz na bagnach w przyszłym roku jesienią!


Curtis Twellmann jest członkiem programu Illinois Learn to Hunt od 2020 roku. Dorastał w północno-środkowej części Missouri, gdzie od wczesnych lat polował, wędkował i polował na futra. To zaowocowało dyplomem z zakresu nauk o dzikiej przyrodzie na Northwest Missouri State w 2012 roku. Następnie pracował jako biolog terenowy przez większość dekady w Nevadzie, Nebrasce, Teksasie, Alasce i Kalifornii. Następnie przez około trzy lata pracował jako Asystent Specjalisty ds. Zwierząt Futerkowych w Wisconsin, zanim rozpoczął pracę w programie Illinois Learn to Hunt.

Share and enjoy!

Submit a question for the author