Motyle Monarcha to klasyczni zapylacze w Illinois. Zdjęcie autorstwa Laury Ockel na Unsplash.

May 1, 2024

The Illinois Pollinators Website jest jak “Pszczoła z Kolana”

Czy jako dziecko miałeś “dom dla owadów” lub “klatkę dla stworzeń”? Mój zawsze był wypełniony delikatnie zebranymi biedronkami lub świetlikiem, a czasami, gdy miałem szczęście, modliszką, świerszczem, cykadą lub motylem. Już we wczesnym dzieciństwie nauczyłem się, że pszczoły mogą użądlić, a mrówki mogą ugryźć, ale inne owady, które łapałem, wydawały się wystarczająco zadowolone, że pozwalały mi obserwować je przez kilka minut, albo godzin, zanim z powrotem wypuszczałem je do naszego podwórka. Te wczesne doświadczenia rozpaliły moje zainteresowanie owadami i nakreśliły moją obecną ścieżkę, aby robić to, co mogę, aby wspierać populacje owadów i zachęcać innych do tego samego.

A screenshot of the Illinois Pollinators website homepage.
Strona internetowa Illinois Pollinators jest dostępna pod adresem:
https://illinoispollinators.org/. Zdjęcie pochodzi z University of Illinois Extension.

Dlatego byłem zachwycony, gdy znalazłem stronę internetową Illinois Pollinators opracowaną przez University of Illinois Extension. Strona jest pięknie zaprojektowana i dostarcza bogactwo informacji na temat zapylaczy oraz zakładania własnego ogrodu zapylaczy. Podzielona na sześć głównych sekcji, z pewnością zechcesz poświęcić czas na eksplorację tego przyciągającego wzrok i pobudzającego do myślenia źródła wiedzy. Oto zarys tego, czego możesz się spodziewać znaleźć.

Co to są Zapylacze?

Zapylenie to istotny proces, dzięki któremu kwiaty są zapładniane, aby wytworzyć owoce i nasiona. Gdy myślimy o zapylaczach, od razu przychodzą nam na myśl pszczoły i motyle, ale ta strona nie kończy się na podstawach. Na stronie “Co to są zapylacze?” autorzy zagłębiają się w “gwiazdy zapylaczy”: pszczoły, motyle, ćmy, muchy, chrząszcze i osy. Jest to istotne, ponieważ różne zapylacze ewoluowały w kierunku przyciągania do konkretnych cech kwiatów. Te cechy, takie jak rodzaj kwiatu, kształt, struktura, kolor, zapach i nektar, różnią się w zależności od rodzaju zapylacza, który je odwiedza, i są określane jako syndromy zapylaczy. Strona zawiera więcej informacji na temat syndromów zapylaczy i dostarcza wykres, który prezentuje, jakie cechy kwiatów prawdopodobnie przyciągną określone rodzaje owadów. Na przykład jasnoczerwone lub fioletowe kwiaty z obfitą ilością nektaru są ulubionymi motyli, podczas gdy muchy zwykle przyciągają blade kwiaty lub ciemnobrązowe lub fioletowe kwiaty, zwłaszcza te, które wydzielają cuchnący zapach.

Pszczoły

A small bee (Andrena ergeniae) collects pollen from a Spring Beauty (Claytonia virginica) flower.
Pszczoła (Andrena ergeniae) zbiera pyłek z kwiatu piękności wiosennej (Claytonia virginica). Zdjęcie autorstwa Judy Gallagher.

Podczas gdy pszczoły miodne zyskują dużo uwagi za zapylanie wielu naszych ulubionych produktów spożywczych i produkcję pysznego miodu, nie są one rodzime dla Stanów Zjednoczonych. Illinois jest domem dla około 500 gatunków rodzimych pszczół, które wszystkie są ważnymi zapylaczami. Oczywiście, strona internetowa nie może obejmować każdego gatunku, ale zapewnia ładny przegląd 11 typów pszczół, w tym pszczół potowych, pszczół murarzy, pszczół cellophane i pszczół dyniowych. Jeśli zajrzysz na stronę poświęconą pszczelom, zostaniesz nagrodzony interesującymi faktami, takimi jak: 90 procent pszczół rodzimych Illinois jest samotnych, są pszczółki krótkojęzyczne i długojęzyczne, a niektóre pszczółki są specjalistami, jak pszczółka górnicza (Andrena erigeniae), która zbiera pyłek tylko z delikatnych, efemerycznych kwiatów nazywanych piękno wiosny (Claytonia virginica i Claytonia caroliniana)

Muchy

Ludzie często nie myślą o muchach jako o zapylaczach, ale strona podkreśla, że muchy są niezwykle ważnymi zapylaczami, zajmującymi drugie miejsce po pszczołach. Oprócz zapylania roślin kwitnących na początku sezonu, takich jak skunk kapuściany, muchy są również ważnymi zapylaczami papaj, cebuli, kalafiorów, marchwi i truskawek. Muchy padlinowe odwiedzają kwiaty o cuchnącym zapachu, myśląc, że są to padlina, na której mogą złożyć jaja. Gdy zorientują się, że kwiat oszukał je, odlatują, ale nie przed zapylaniem kwiatu. Muchy kwiatowe mają bardziej bezpośrednią relację z kwiatami, które zapylają. Te muchy żywią się pyłkiem i nektarem i często naśladują pszczoły swoim wyglądem. Strona obejmuje kilka rodzin much, w tym muchy czepnej, muchy pszczelarza, muchy domowe i muchy tachinowe.

Chrząszcze

Chrząszcze były jednymi z pierwszych owadów zapylających. Ponieważ są tak zróżnicowaną grupą, zapylają szeroki zakres roślin, w tym magnolie, drzewa tulipanowe, stokrotki i nawłoć. Ciekawostka: Chrząszcze często żerują na płatkach kwiatowych, dlatego wiele roślin zapylanych przez chrząszcze ewoluowało w kierunku posiadania grubych, skórzastych płatków.

Ważność Zapylaczy

Ważność zapylaczy owadów, oraz innych owadów, nie może być przeceniana. Globalnie, spadki populacji owadów stanowiły temat nagłówków prasowych i są przedmiotem kilku ostatnich książek. Jedną z tych, którą obecnie czytam, jest “Kryzys Owadów: Upadek Małych Imperiów, Które Rządzą Światem” Olivera Milmana. Zarówno książka, jak i strona Illinois Pollinators, wyraźnie pokazują, że spadek populacji zapylaczy jest spowodowany kombinacją czynników, takich jak ekspozycja na pestycydy, niszczenie siedlisk, presja ze strony szkodników, choroby, presja ze strony gatunków inwazyjnych i zmiany klimatyczne. Strona internetowa przedstawia również skutki zapylaczy na zapasy żywności i ekosystemy. W momencie, gdy czujesz się dość przygnębiony obecnym stanem rzeczy, strona internetowa robi coś odświeżającego – proponuje pomysły na to, Co Możesz Zrobić Dla Zapylaczy, poprzez 16 działań, które ludzie mogą podjąć, aby pomóc owadom przetrwać i rozwijać się.

Rośliny Przyjazne Zapylaczom

Na rynku dostępne jest wiele informacji, które sugerują sadzenie roślin rodzimych lub sadzenie “odpowiedniej rośliny we właściwym miejscu”, nie dając jednak rzeczywistych szczegółów, które są potrzebne do sukcesu twojego ogrodu zapylaczy. Strona internetowa Illinois Pollinators eliminuje kosztowną i czasochłonną próbę i błąd. Dzięki narzędziu do wyboru roślin dla zapylaczy możesz wybierać spośród opcji, które przedstawiają przykłady roślin, które będą dobrze rosły w określonych warunkach, takich jak obszary o suchym podłożu i pełnym słońcu, lub zacienione, wilgotne miejsca. Chcesz mieć pewność, że masz coś kwitnącego od wiosny do jesieni? To narzędzie również może w tym pomóc. Zawiera ono zdjęcia, jak również powszechnie używane i naukowe nazwy, aby pomóc ci w wyborze roślin do dodania. Potencjalne opcje obejmują bardzo niskie rośliny aż do dużych drzew (> 60 stóp). Bądź ostrzeżony, łatwo tu stracić popołudnie, planując przyszłe grządki ogrodowe… Tak jak ja.

Projektowanie Siedlisk dla Zapylaczy

Jeśli planowanie własnego kawałka ziemi dla zapylaczy wydaje się bardziej przytłaczające niż zabawne, Extension oferuje gotowe projekty ogrodowe. Jak łatwo to zrobić? Znajdziesz projekty na stronie “Projektowanie Siedlisk dla Zapylaczy,” która jest również wypełniona przydatnymi informacjami na temat projektowania i budowy ogrodu zapylaczy. Rośliny rodzime vs. obce. Słoma vs. gołe ziemi. Wióry drzewne vs. tektura. Strona obejmuje wszystko, czego będziesz potrzebować, aby rozpocząć.

Nauka Społeczna i Edukacja Społecznościowa

We need to act now if we want to reverse the decline of insects. Planting for pollinators and other insects is a great first step. To increase your fun and make a bigger impact, think about getting involved witMusimy działać teraz, jeśli chcemy odwrócić spadek populacji owadów. Sadzenie roślin dla zapylaczy i innych owadów to świetny pierwszy krok. Aby zwiększyć swoją przyjemność i wpłynąć na większą zmianę, rozważ zaangażowanie się w działania Nauki Społecznej i Edukacji społecznościowej. Naukowcy potrzebują naszej pomocy w monitorowaniu populacji owadów. Możesz bardziej zaangażować się, dołączając do społeczności nauki społecznej, takich jak Bee Spotter, Monarch Watch, Firefly Watch lub inne wspaniałe organizacje.

Dowiedzenie się o zapylaczach to nie tylko przyjemność dla dorosłych. Zaangażuj dzieci, które znasz! Strona internetowa oferuje mnóstwo dostępnych zajęć i lekcji. Zbuduj domek dla pszczół murarzy. Stwórz błotną kałużę dla motyli. Zaprojektuj motyla. Sprawdź pełny zakres rodzinnych zajęć dostępnych na stronie.

Badania Nad Zapylaczami

Wciąż istnieje wiele rzeczy, których nie wiemy o zapylaczach i o tym, w jaki sposób oddziałują one ze swoimi ekosystemami. Aby pomóc w uzupełnieniu tych luk w wiedzy, prowadzone są liczne badania na University of Illinois w Illinois Natural History Survey, w Wydziale Nauk o Zasobach Naturalnych i Naukach Środowiskowych oraz w Laboratoriach Zapylaczy na Wydziale Entomologii. Badacze tam pracują nad takimi zagadnieniami jak:

• Odkrywanie, w jaki sposób owady zmuszają rośliny do produkcji toksycznych substancji chemicznych.
• Badanie sposobów, w jakie pszczoły miodne wykorzystują fitochemikalia roślinne do ochrony przed toksycznymi fungicydami.
• Wykorzystywanie genomiki do zrozumienia regulacji zachowań pszczół miodnych.
• Badanie ekologicznych tematów wpływających na ochronę zapylaczy oraz odnowę siedlisk.
• Określanie, w jaki sposób stresory środowiskowe, takie jak pestycydy i choroby, wpływają na pszczoły oraz na konkurencję pszczelego miodu z pszczołami rodzimymi.

“Pszczoła z Kolana”

Decyzje, które podejmujemy teraz dotyczące zarządzania naszymi krajobrazami, będą decydować, jakie gatunki owadów zapylaczy przetrwają w przyszłości. Planując swój własny ogród zapylaczy, musiałem wziąć pod uwagę wiele czynników. Czas kwitnienia i kolor, rozważania projektowe, rozmnażanie, zwyczaje wzrostu, dostępność komercyjna – strona Illinois Pollinator dostarcza wszystkich tych informacji i więcej. Ułatwia wybór roślin, które będą się dobrze rozwijać w lokalnych warunkach oraz przyciągać i wspierać różnorodność owadów. Mam przeczucie, że jeśli zajrzysz na stronę Illinois Pollinators, również uznasz ją za “kwintesencję.”

Istnieją również inne doskonałe źródła dla tych z nas, którzy chcą dodać różnorodność roślin rodzimych do swoich podwórek. Niektóre z moich ulubionych źródeł to strona internetowa CICADA, która dostarcza informacji o dodawaniu roślin rodzimych, zwalczaniu inwazyjnych roślin i wspieraniu zapylaczy. Innym bogatym źródłem informacji jest strona zasobów dotyczących zapylaczy Illinois Department of Natural Resources. Obejmuje ona projektowanie ogrodów dla zapylaczy, linki do Szczepionkowni Drzew Mason State oraz innych źródeł roślin, porady dotyczące sadzenia nasion, mnóstwo materiałów edukacyjnych na temat pszczół, motyli i innych zapylaczy, oraz linki do innych organizacji, które pracują nad ochroną zapylaczy.

Zatem zagłęb się w te zasoby online, a następnie zagłęb się w swoim podwórku. Dodając teraz fragmenty dla zapylaczy, poprawimy szanse na to, że przyszłe pokolenia dzieci będą miały radość z obserwowania owadów zapylających w akcji.


Laura Kammin to Specjalistka ds. Zasobów Naturalnych w Narodowym Centrum Badań i Edukacji nad Wielkimi Rzekami. Wcześniej pracowała w Illinois-Indiana Sea Grant, University of Illinois Extension, Prairie Rivers Network oraz Illinois Natural History Survey. Uzyskała tytuł magistra ekologii dzikich zwierząt na University of Illinois w Urbana-Champaign.

Share and enjoy!

Submit a question for the author