Zdjęcie za uprzejmością Illinois Department of Natural Resources

May 1, 2024

Łowienie Ryb Przy Niskim Budżecie

Jeśli chodzi o dostępne aktywności, wędkarstwo trudno przebić. Jest to aktywność, w którą mogą zaangażować się ludzie w każdym wieku, o różnych zdolnościach i z różnych środowisk. Jest to również doskonały powód, aby wyjść na zewnątrz i dołączyć do 1 miliona wędkarzy w Illinois przy jednym z 1300 publicznych akwenów wodnych w stanie.

Jednym z najlepszych aspektów wędkarstwa, zwłaszcza dla nowych wędkarzy, jest to, że jest przyjazne dla portfela. Pomimo tego, co mogą sugerować sprzedawcy sprzętu, firmy wędkarskie i zapaleni wędkarze, funkcjonalny sprzęt wędkarski można kupić za cenę wymiany oleju lub ekskluzywnego fryzjera. Z odpowiednią pielęgnacją, sprzęt wędkarski, w tym wędki, kołowrotki i przynęty, może być używany przez dziesięciolecia.

Gdzie zacząć, gdy przychodzi czas na zakup sprzętu wędkarskiego? Jakie sprzęty, czyli przynęty, może nabyć początkujący wędkarz, by uzyskać najlepszą wartość i różnorodność gatunków? Cieszę się, że pytasz, drogi wędkarzu! Zanim wybierzesz się do sklepu i kupisz 10-funtowy słoik przynęty śmierdzącej lub przynęty w 10 odcieniach żółci (znane wędkarzom jako “chartreuse”), zapoznaj się z tymi wskazówkami dotyczącymi sprzętu, które pozwolą ci wyposażyć się i łowić ryby za jedyne 50 dolarów (lub mniej!).

Najpierw Licencja Wędkarska

Zanim zaczniesz łowić ryby, będziesz potrzebować licencji wędkarskiej. Dla mieszkańców w wieku 16 lat i starszych, roczna licencja może być zakupiona za 15 dolarów. Licencja ta jest ważna od daty zakupu do 31 marca następnego roku i umożliwia legalne wędkowanie na terenie całego stanu. Licencja na 24 godziny może być zakupiona za 5 dolarów, jeśli ktoś chce łowić ryby przez jeden dzień. Licencje można nabyć w wielu sklepach z artykułami turystycznymi oraz w sklepach z przynętami, lub online na stronie exploremoreil.com.

Licencje są ważne z kilku powodów. Zapewniam, że kary za wędkowanie bez licencji znacznie przewyższają koszt zestawu wędkarskiego opisanego w tym artykule! Poznanie i przestrzeganie stanowych przepisów wędkarskich pozwoli uniknąć potencjalnie niekomfortowych i kosztownych sytuacji. Publikowany co roku, przewodnik wędkarski zawiera ogólne prawa dotyczące wędkowania na terenie całego stanu, a także regulacje specyficzne dla poszczególnych miejsc. Papierowe kopie przepisów wędkarskich Illinois można znaleźć w sklepach z artykułami turystycznymi i sklepach z przynętami, a wersje cyfrowe są dostępne na https://www.ifishillinois.org/regulations/FishingDigest.pdf.

Licencje wędkarskie są również ważne, ponieważ środki z ich sprzedaży trafiają bezpośrednio na projekty rybackie, które mają na celu ochronę i poprawę zasobów wodnych stanu. Opłaty za licencje pomagają w finansowaniu zarządzania rybactwem i stadninami, rozwoju i ochrony siedlisk, edukacji w zakresie wędkarstwa i ochrony, map jezior i innych publikacji oraz wielu innych cennych programów wspierających ryby i wędkarstwo w Illinois.

Prawidłowa Wędka (i Kołowrotek)

Three fishing reels on a laminated wood tabletop. One of the reels is attached to a rod.
Zdjęcie autorstwa Franka Sladeka.

Po uzyskaniu licencji czas się wyposażyć. Pierwszym zakupem powinna być wędka (kij) i kołowrotek. Do celowania w różnorodne gatunki ryb sportowych doskonale sprawdzają się wędki o średniej mocy w zakresie od 6 do 7 stóp. Te wędki mogą obsłużyć przynęty lub zestawy wędkarskie o wadze do 1 uncji i są oceniane na linkę o wytrzymałości od 6 do 12 funtów. Wędki o średniej mocy pozwalają złowić wszystko, począwszy od płoci po sumy, co daje najlepszy stosunek jakości do ceny. Przy zakupie wędki sprawdź dokładnie jej podstawę, tuż nad uchwytem, aby sprawdzić zalecaną grubość linki, wagę przynęty i czy wędka jest przeznaczona dla kołowrotka spinningowego czy odlewanego (poszukaj litery S lub C na podstawie wędki).

Inną opcją niedrogiej wędki jest wędzisko trzcinowe. Wędziska trzcinowe to długie, giętkie wędki wykonane z włókna szklanego, drewna lub innych elastycznych materiałów. Ich długość wynosi od 8 do 20 stóp. Choć może to brzmieć długo, wędziska trzcinowe są dostępne w wielu częściach lub mają segmenty, które wpasowują się w kształt tuby. Są one również przeznaczone do użytku bez kołowrotka, z linką związaną albo z końcem wędki, albo przewleczoną przez jej długość. Wędziska trzcinowe pozwalają wędkarzom na zanurzenie przynęt tuż obok kryjówek, gdzie mogą ukrywać się ryby słonecznikowe, takie jak płotki, leszcze i okonie. Wymiana z wędziskiem trzcinowym polega na tym, że nie są one przeznaczone do rzucania przynęt ani wabików.

Dla wędkarzy szukających możliwości rzutu, kołowrotki spinningowe lub “na przycisk” są łatwą w użyciu i niedrogą opcją. Kołowrotki spinningowe mają linkę wewnątrz korpusu kołowrotka, chroniąc ją przed warunkami atmosferycznymi i plątaniem się. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni wędkarze polegają na tych kołowrotkach, aby latem łowić nici panfisha i sumów. Ich łatwość konserwacji i gotowość do użycia (linka już nawinięta na kołowrotek) sprawia, że są gotowe do użycia od razu po wyjęciu z pudełka. Kołowrotki spinningowe, zwane również “otwartej twarzy”, wymagają nieco więcej koordynacji, ale są solidnym wyborem. Kołowrotki spinningowe w rozmiarach 2000 i 3000 są dobrymi opcjami, gdy są zestawione z wędką o średniej mocy, aby celować w różne gatunki ryb.

Aby w pełni wykorzystać swój zakup wędki i kołowrotka, rozważ zakup zestawu. Zestawy to wędka i kołowrotek sprzedawane razem, dostosowane do wędkarzy różnych wieków i budżetów. Pozwalają one wędkarzom kupić wędkę i kołowrotek jako komplet, z wieloma z nich wyposażonymi w linkę wędkarską na kołowrotku. Zestawy spinningowe i spin cast w zakresie od 6 do 7 stóp są doskonałymi zestawami do łowienia różnych gatunków ryb, zwłaszcza gdy są nawinięte odpowiednią linką wędkarską. Zestawy można kupić w większości sklepów za 15–25 dolarów.

Mówiąc o żyłce wędkarskiej, wędkarze mają wiele opcji. Linka pleciona oferuje wrażliwość i cienki średnicowy, podczas gdy fluorokarbon zapewnia niemal niewidoczną łączność z przynętą lub zestawem. Jednak te linki są kosztowne i nie pozbawione wad, dlatego stara dobra monowłóka to świetna ogólna opcja. Zestawy są zazwyczaj nawinięte na mono w zakresie od 8 do 15 funtów, zaleca się żyłkę o średnicy od 8 do 12 funtów w kolorze przezroczystym lub zielonym do powszechnych zastosowań wędkarskich.

Osprzęt Końcowy

 A photo collage with one image on the left of two fishing hooks, one image in the middle of three different fishing weights, and one image on the right of four different bobbers.
Zdjęcie autorstwa Franka Sladeka.

Po zakupie zestawu, sprzęt jest stosunkowo prosty. Wszystko, czego potrzebujesz, aby złowić ryby, to haczyk, obciążnik i przynęta. Pływaki mogą być również używane, ale nie są konieczne do wielu rodzajów wędkowania.

Jeśli chodzi o haczyki, dwa style powinny być podstawą w skrzynce z wędkarskim sprzętem. Haczyki Baitholder to haczyki w kształcie litery J z kilkoma małymi kolcami na “trzonku” haczyka. Kolce pozwalają na pewne zahaczenie przynęty, w tym robaków i wabików, oraz zapobiegają jej zsunięciu się. Haczyki Aberdeen są małymi, często złotymi haczykami z długim trzonkiem. Dzięki swojej długości te lekkie haczyki łatwo można wyjąć z zahaczonych ryb, a gdy zostaną zahaczone, mogą się wygiąć prosto, pozwalając wędkarzom odzyskać swój sprzęt. Haczyki są dość niedrogie, a wiele opakowań haczyków Baitholder i Aberdeens kosztuje 2 dolary lub mniej. Te style haczyków w rozmiarach 2, 4, 6 i 8 pozwolą złowić większość ryb sportowych w stanie.

Ołowiane obciążniki są używane, aby uzyskać większy zasięg rzutu, łowić na dnie i pomóc przynętom pozostać poniżej pława. Oprócz ołowiu, w większości sklepów dostępne są opcje nietoksyczne. Rozszczepione obciążniki, które można przyłączyć lub odłączyć od żyłki za pomocą szczypiec, są niezbędnym elementem w skrzynce z wędkarskim sprzętem. Rozmiar #7 (1/24 uncji), rozmiar #5 (1/13 uncji) i rozmiar #3 (1/10 uncji) są najczęściej używane. Obciążniki dzwonkowe lub kuliste mogą również być używane do łowienia na dnie lub w rzece. Najczęściej używane są rozmiary 1/4, 1/2 i 3/4 uncji. Jeśli chcesz mieć haczyk i obciążnik w jednym, kup opakowanie niepomalowanych główek jigowych w rozmiarach 1/16, 1/8 lub 1/4 uncji. Daje to wędkarzom możliwość przyłączenia miękkich przynęt do haczyka.

A small clear plastic tackle box sitting on a black tabletop.
Zdjęcie autorstwa Franka Sladeka.

Pływaki lub “dryfery” są jednym z najbardziej powszechnych elementów wędkarskiego sprzętu używanych przez wędkarzy, ale nie są niezbędne do wielu rodzajów połowu. Występują w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach oraz są wykonane z materiałów takich jak pianka, drewno i korek. Dobrym uniwersalnym pływakiem jest model w kształcie ołówka wykonany z pianki lub drewna balsy, ale klasyczny okrągły pływak o rozmiarze 1 cala również jest doskonałą opcją.

Do przechowywania wszystkiego tego nowo kupionego sprzętu będzie potrzebna mała skrzynka na przypony. Nie martw się o zakup dużej lub zbyt skomplikowanej skrzynki. Za kilka dolarów mała plastikowa skrzynka z kilkoma przegrodami pomieści twoje haki, obciążniki i pływaki, a także kilka przynęt, jeśli sobie życzysz. Nawet torba na zamek błyskawiczny lub torba na zakupy sprawdzą się dla najbardziej oszczędnego wędkarza. Dwa opakowania haków, obciążniki splatane, kilka pływaków i mała skrzynka będą kosztować około 10 dolarów.

Przynęta

A white styrofoam box of nightcrawler worms for fishing bait.
Zdjęcie autorstwa Franka Sladeka.

Trzymaj się prostoty w przypadku przynęt. Udaj się do lokalnego sklepu wędkarskiego i kup kubek lub pudełko dżdżownic. Dżdżownica to najlepsza opcja! To świetna uniwersalna przynęta, którą można używać całą lub w małych kawałkach do małych ryb panieńskich. Dżdżownice złowią również wszystko, począwszy od bassa, a skończywszy na sumie. Pudełko dżdżownic kosztuje od 3 do 5 dolarów w większości sklepów.

Żywe dżdżownice mogą również być używane do złowienia małych ryb, takich jak płotki, sumy i lipienie, które można następnie pokroić i użyć jako przynęty na suma. Takie działania są objęte limitami posiadania i wymogami dotyczącymi wielkości wody, na której się wędkuje. Przynęty złowione w ten sposób powinny być używane tylko w wodzie, w której zostały złowione. “Przynęta pokrojona”, jak się ją nazywa, jest bardzo skuteczną przynętą na suma i nie ma silnego zapachu związanego z innymi przynętami lub atraktorami na sumy. Małe płotki można także łowić pod dużym pływakiem na basie, szczupaków i szczupaków. Sprawdź przepisy dotyczące wędkowania w Illinois, aby uzyskać więcej informacji na temat użytkowania żywej przynęty (zobacz stronę 2 przewodnika informacyjnego o regulacjach wędkarskich z 2024 roku).

Ekonomiczne Wędkarstwo

Ostatnio edukatorzy z Dywizji Rybołówstwa IDNR zorganizowali zajęcia dla uczniów na temat tworzenia sprzętu wędkarskiego. Polegało to na wykorzystaniu przedmiotów powszechnie znajdowanych w “szufladach na śmieci”, takich jak korki od wina, zatyczki do uszu, agrafki i folia aluminiowa, i przekształceniu ich w funkcjonalny sprzęt wędkarski. Była to bardzo dobrze przyjęta lekcja na temat podstaw wędkarstwa i oszczędności, z wieloma uczestnikami już korzystającymi z bambusowych wędzisk i “pop top” atraktorów ryb. Zaskoczyłbyś się, co można przekształcić w wędkę!

An advertisement promoting the 35th Annual Two Rivers Family Fishing Fair. There are multiple photos of people fishing and logos on the graphic.
Grafika za uprzejmością Franka Sladeka.

Jeśli nie masz ochoty na majsterkowanie ani nie chcesz sprzątać szuflady na śmieci, istnieje kilka opcji obniżenia kosztów na sprzęt wędkarski. Sklepy z używanymi rzeczami, lombardy i wyprzedaże garażowe to świetne miejsca, gdzie można znaleźć różnorodny sprzęt wędkarski. Bambusowe wędziska, zestawy spin cast i stare skrzynki na wędkarskie akcesoria są powszechnymi znaleziskami, które mogą cię szybko wyposażyć do łowienia. Duże szanse są także na to, że ciotki, wujkowie i dziadkowie również mają jakiś stary sprzęt wędkarski, który może być pożyczony lub kupiony za niską cenę, lub wymieniony na kilka rodzinnych przysług.be able to be borrowed or bought for a low price, or a few family favors.

Potrzebujesz przynęty? Po dobrej deszczowej nocy, lub kilku minutach z łopatą, będziesz miał więcej robaków, niż będziesz wiedział, co z nimi zrobić. Łowisz dla małych ryb? Kup tanie siatki motylkowe w pobliskim sklepie i złów trochę owadów! Koniki polne, świerszcze, larwy much i gąsienice (szczególnie gąsienice mandarynkowe i gąsienice katalpy) złowią dużego płota i sumy. Siatka może również być używana do zanurzenia w lokalnym stawie, aby złapać organizmy wodne, w tym pijawki, robaki i larwy owadów.

Program Dostępu do Wędkarstwa

Dla tych, którzy nie chcą kupować sprzętu wędkarskiego, program Dostępu do Wędkarstwa stanu oferuje wypożyczalnię sprzętu dla mieszkańców w ponad 120 lokalizacjach na terenie całego stanu. Program rozpoczął się w 1997 roku, aby wprowadzić nowych wędkarzy w świat wędkarstwa bez konieczności ponoszenia kosztów sprzętu, jednocześnie dostarczając sprzęt wędkarski do niedostępnych społeczności miejskich. Wędki, kołowrotki oraz wyposażenie końcowe (pływaki, haczyki, ołowki) są dostępne w dzielnicach parkowych, bibliotekach, sklepach wędkarskich oraz marinach nad jeziorami. Sprzęt jest wypożyczany i zwracany podobnie jak książki w bibliotece.

Bezpłatne Możliwości Wędkowania

Dla wędkarzy, którzy dopiero zaczynają przygodę z wędkarstwem, dostępnych jest kilka bezpłatnych opcji. Co roku IDNR organizuje Dni Bezpłatnego Wędkowania. Przez trzy dni w czerwcu mieszkańcy w wieku 16 lat i więcej mogą legalnie wędkować bez licencji oraz wszelkich powiązanych opłat (na łososie i pstrągi). Należy pamiętać, że wędkowanie bez opłat jest dozwolone tylko w tych trzech dniach każdego roku. W 2024 roku Dni Bezpłatnego Wędkowania odbędą się 14, 15 i 16 czerwca.

An advertisement promoting the Illinois Division of Fisheries Free Summer Fishing Clinics. To the right overlaying a close-up of a fish are three photos of children fishing.
Grafika za uprzejmością Franka Sladeka.

Bezpłatne Kliniki Wędkarskie

W ramach wypożyczania sprzętu, Dywizja Rybacka IDNR oferuje również bezpłatne kliniki i zajęcia wędkarskie dla szkół, obozów letnich i grup młodzieżowych. Dzięki programowi miejskich wędkarzy stanu, studenci i dzieci poniżej 16. roku życia mogą brać udział w klinikach wędkarskich na zbiornikach miejskich oraz innych dostępnych miejscach publicznych. Uczestnicy uczą się tam różnych tematów, w tym limitów połowowych/długości, gatunków rodzimych i inwazyjnych, obsługi ryb oraz podstawowych umiejętności wędkarskich (wiązania węzłów, rzucanie). Przynęty, sprzęt i instrukcje są udostępniane bezpłatnie. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z koordynatorem programu miejskich wędkarzy w Twoim regionie, którego dane kontaktowe znajdują się w ramce tego artykułu.

Wydarzenia Wędkarskie Społeczności

Wreszcie, jeśli chcesz pojechać na ryby z rodziną lub przyjaciółmi, zarządzane są przez rezerwaty leśne, dystrykty parkowe, organizacje ochrony środowiska i agencje egzekwujące prawo wydarzenia wędkarskie społecznościowe w ciągu lata. Te wydarzenia zazwyczaj są darmowe, a uczestnikom zapewniane są przynęty, sprzęt wędkarski oraz prezenty. Popularne wydarzenie organizowane w wielu miejscach to Cops and Bobbers, organizowane przez lokalne agencje egzekwujące prawo we współpracy z IDNR i innymi grupami wędkarskimi. Jak zawsze, upewnij się, że przestrzegasz regulacji dotyczących wędkowania w danym miejscu, ponieważ limity długości i ilości mogą się różnić w różnych akwenach.

Wędkarstwo to doskonały sposób na wyjście z domu i cieszenie się na świeżym powietrzu. To świetna aktywność dla umysłu, ciała i ducha, dając wędkarzom możliwość eksploracji natury podczas złowienia zdrowej kolacji dla swojej rodziny i przyjaciół. Z ważną licencją wędkarską, kilkoma podstawowymi akcesoriami wędkarskimi i pudełkiem robaków wędkarze mogą doświadczyć różnorodnych łowisk w stanie Illinois za przystępną cenę, mając przy tym wiele możliwości darmowych doświadczeń wędkarskich.

Więc zamiast wydawać pieniądze na nową grę wideo lub te nowe buty, złap dolara i zaopatrz się w sprzęt, aby mieć trochę wędkarskiej zabawy tego lata!


Frank Sladek jest koordynatorem programu wędkarstwa miejskiego dla północnej części Illinois. Program wędkarstwa miejskiego oferuje bezpłatne kliniki wędkarskie i zajęcia zasobów wodnych dla mieszkańców Illinois, w tym grup szkolnych, organizacji młodzieżowych i obozów letnich. Kiedy nie uczy studentów, jak robić wędki trzcinowe i rzucać, prezentuje się na temat rybołówstwa w Illinois i rekreacyjnego wędkarstwa sportowego na targach pracy, konferencjach i wydarzeniach społecznościowych. Sladek nadal używa większości tego samego sprzętu, którego używał będąc dzieckiem, a niektóre z jego wędek i kołowrotków mają już 20 lat służby.

Share and enjoy!

Submit a question for the author