Kleszcz zatoczkowy, Amblyomma maculatum. Zdjęcie autorstwa Sturgisa McKeevera, Georgia Southern University Bugwood.org.

May 1, 2024

Badania pasywne nad kleszczami zaangażowane społecznościowo: Istotna inicjatywa w Laboratorium Entomologii Medycznej INHS

Kleszcze w stanie Illinois to nie tylko uciążliwe owady, ale także wektory różnych chorób, w tym choroby Lyme, anaplazmozy, babesjozy i zespołu alfa-gal. Wzrost zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze w różnych obszarach stanu sprawia, że monitorowanie populacji kleszczy jest kluczowym krokiem w promowaniu zdrowia publicznego i świadomości.

Jedną skuteczną metodą zyskującą popularność w Illinois jest zaangażowane społecznościowo badania pasywne nad kleszczami, a Laboratorium Entomologii Medycznej INHS w Instytucie Badań Prairie stoi na czele takich inicjatyw.

A brownish reddish tick with eight legs.
Ixodes cookei (kleszcz marmoty), samica. Zdjęcie autorstwa Emily Struckhoff z Laboratorium Entomologii Medycznej INHS.

Co to Jest Program Społecznościowego Monitorowania Pasywnego Kleszczy?

Społecznościowe monitorowanie pasywne kleszczy polega na zbieraniu i analizie kleszczy z otoczenia przez wyznaczony obiekt. Zazwyczaj członkowie społeczeństwa przekazują kleszcze, które znajdują na sobie lub swoich członkach rodziny.

W przeciwieństwie do aktywnej kontroli, która polega na aktywnym poszukiwaniu kleszczy podczas działań takich jak przeciąganie, pasywne monitorowanie polega na członkach społeczności dobrowolnie przekazujących kleszcze, na które natrafią podczas codziennych czynności.

“Jesteśmy w stanie zorientować się, gdzie ludzie mają kontakt z kleszczami,” powiedział Chris Stone, Ph.D., Dyrektor Laboratorium Entomologii Medycznej INHS. “Otrzymujemy także informacje od ludzi na temat rodzaju stosowanych przez nich metod zapobiegawczych, jeśli jakiekolwiek.”

Program społecznościowego monitorowania pasywnego kleszczy, wspierany przez Illinois Lyme Association (ILA) oraz Illinois Department of Natural Resources (IDNR), do tej pory otrzymał od publiczności ponad 700 kleszczy. Zebrane informacje są wykorzystywane do ułatwienia tworzenia kompleksowej bazy danych dotyczącej rozpowszechnienia kleszczy i występowania chorób w całym stanie Illinois. Baza danych będzie nieocenionym źródłem informacji dla mieszkańców, badaczy, pracowników służby zdrowia, decydentów politycznych oraz lokalnych i stanowych organizacji, aby lepiej zrozumieć rozpowszechnienie kleszczy, dynamikę chorób przenoszonych przez kleszcze oraz wdrożyć ukierunkowane strategie zapobiegania i edukacji.

Dlaczego Liczy Się Uczestnictwo Społeczności

Poprzez uczestnictwo w pasywnym monitorowaniu kleszczy, społeczeństwo odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu populacji kleszczy.

“Jeśli możemy wykorzystać mądrość tłumu w przypadku kleszczy, możemy dotrzeć do miejsc, do których być może byśmy się nie wybrali,” powiedział Stone. “Możemy rzucić szerszą sieć.”

Oto kilka obszarów bezpośrednio wpływanych przez udział społeczności

A brownish reddish tick with eight legs and a light off-white area around its head.
Amblyomma maculatum (kleszcz zatoczkowy), samica. Zdjęcie autorstwa Emily Struckhoff z Laboratorium Entomologii Medycznej INHS.
  • Wczesne wykrywanie i monitorowanie: Wczesna identyfikacja kleszczy w określonych obszarach może ostrzec władze o potencjalnych ogniskach chorób, umożliwiając szybkie interwencje. Dzięki społecznościowemu pasywnemu monitorowaniu kleszczy, kleszcz zatoczkowy znaleziono dalej na północ w Illinois niż wcześniej odnotowano. Dodatkowo, kleszcz marmoty, który może przenosić wirusa Powassan, został również odkryty, a oba kleszcze zostały przesłane przez mieszkańców Illinois.
  • Badania i rozwój: Dane zebrane za pomocą programów pasywnego monitorowania napędzają badania nad ekologią, zachowaniem i transmisją chorób przez kleszcze. Te badania są niezbędne do opracowania bardziej skutecznych środków zapobiegania i kontroli, takich jak środki odstraszające i strategie zarządzania środowiskiem.
  • Świadomość i Edukacja Publiczna: “Im więcej czasu ktoś spędza na zewnątrz, tym większe ryzyko kontaktu z kleszczami” – powiedział Stone. Dlatego uczestnictwo w programach pasywnego monitorowania kleszczy podnosi świadomość publiczną na temat ryzyka związanego z kleszczami i chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Ponadto wzmacnia znaczenie środków zapobiegania kleszczom, takich jak noszenie odzieży ochronnej, stosowanie środków odstraszających oraz regularne i dokładne sprawdzanie kleszczy po powrocie do domu.
  • Zaangażowanie Społeczności: Programy pasywnego monitorowania sprzyjają zaangażowaniu społeczności i współpracy w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych publiczności. Poprzez zaangażowanie mieszkańców Illinois w wysiłki zbierania danych, te programy promują poczucie własności i odpowiedzialności za ochronę zdrowia publicznego.

Jak Się Zaangażować

Przesyłanie kleszczy do programu pasywnego monitorowania kleszczy jest podstawowym sposobem wsparcia wysiłków badawczych.

“Kiedy ludzie angażują się, przyglądają się kleszczom i przesyłają je, stają się bardziej zorientowani na temat samych kleszczy i ich historii naturalnej,” powiedział Stone. “Jesteśmy w stanie pozyskać więcej informacji ze strony ludzkiej.”

Strona internetowa Laboratorium Entomologii Medycznej INHS udostępnia instrukcje i narzędzia do bezpiecznego zbierania i przesyłania kleszczy. Identyfikacja kleszczy jest dostępna dla publiczności bezpłatnie i można ją uzyskać, przesyłając zdjęcie lub rzeczywisty kleszcz. Dzięki pomocy publiczności badacze mogą gromadzić szerszy zakres gatunków kleszczy, w tym te znalezione na zwierzętach. Główne wymagania dotyczące przesyłania kleszczy to:

  • data
  • miejsce
  • czy kleszcz był przyczepiony czy luźny
  • czy osoba, która została ugryziona, podróżowała poza powiatem zamieszkania w ciągu ostatnich 10 dni
Two gray maps of the state of Illinois with the counties outlined in dark gray lines. On one map two of the counties are colored in blue, and in the other map four counties are colored in blue.
Powiaty, w których odnotowano oba gatunki dzięki pasywnemu monitorowaniu.
Mapa przygotowana przez Chrisa Stone’a.

Dodatkowo, Laboratorium Entomologii Medycznej INHS może przetestować podzbiór przesłanych kleszczy pod kątem chorób przenoszonych przez kleszcze po ich zidentyfikowaniu, ale nie gwarantują tego usługę. Ważne jest, aby wiedzieć, z jakim rodzajem kleszcza miałeś do czynienia, ale usługi identyfikacji kleszczy są przeznaczone wyłącznie do celów badawczych i nie powinny być używane jako narzędzie diagnostyczne.

Poza programem społecznościowego pasywnego monitorowania kleszczy, Laboratorium Entomologii Medycznej INHS oferuje bezpłatny kurs wideo online poprzez Illinois Extension Forestry na temat chorób przenoszonych przez kleszcze w całym Illinois.

Wnioski Kluczowe

Programy społecznościowego monitorowania pasywnego kleszczy stanowią proaktywne podejście do rozwiązywania rosnącego zagrożenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze w Illinois. Dzięki zbiorowym wysiłkom społeczeństwa, Laboratorium Entomologii Medycznej INHS dokonuje postępów w zrozumieniu populacji kleszczy, a zebrane dane wkrótce będą dostępne dla publiczności.

“Naszym celem jest wkrótce udostępnić tę informację publiczności w formie interaktywnej mapy,” zaznaczył Stone.

Aby uzyskać więcej szczegółów na temat społecznościowego monitorowania pasywnego kleszczy, zapraszam do odwiedzenia strony internetowej Laboratorium Entomologii Medycznej INHS.


Jenny Lelwica Buttaccio, OTR/L, to dziennikarka zajmująca się tematyką zdrowia, mieszkająca w Indianie i licencjonowana terapeutka zajęciowa. Mieszka ze swoim mężem oraz psami z adopcji, Emmi i Opal. Kiedy nie pisze, można ją znaleźć zanurzoną w książce, ćwicząc lub spędzając czas na świeżym powietrzu. Jej prace pojawiły się m.in. w HuffPo, Prevention, Men’s Health, Healthline i wielu innych publikacjach.

Share and enjoy!

Submit a question for the author